Ana Sayfa Anasayfa Haberleri Toplu e-Mail Pazarlama

Anasayfa Haberleri > Toplu e-Mail Pazarlama

Arkadaşıma gönder

Beğen / Favorilere Ekle


Her 10 kişiden 6’sının düzenli olarak e-maillerini kontrol ettiği ülkemizde, pazarlama yöntemleri de kendilerini geliştirmekte ve modern tekniklere ayak uydurmaya başlamaktadır. Modern pazarlama tekniklerinden en önemlilerinden birisi ise şüphesiz e-mail pazarlama yöntemidir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha düşük maliyetli olmasının yanı sıra izlenebilir ve ölçülebilir sonuçlar vermesi nedeniyle e-mail pazarlama günümüzün sıkça kullanılan e-pazarlama araçlarından birisi olmaya devam ediyor.

Her geçen gün daha fazla şirket bu değerli aracın farkına varıyor ve her geçen gün mail kutularımıza daha fazla e-bülten ve kampanya düşmeye başlıyor.

E-mail gönderimini pazarlama portföylerinde kullananlar; her gün onlarca tanıtım, kampanya ve bülten bombardımanına tutulan bir hedef kitleyi kendilerinden gelen maillerinin açılmaya ve okunmaya değer olduğuna ikna etmek durumunda kalıyorlar.  Bu durumda sadece listelerinizde bulunan adreslere gönderim yapmak, istenilen sonuçlara ulaşmanız için yeterli olmuyor.

Günümüzde en etkili pazarlama seçeneklerinden birisi olarak görülen e-mail pazarlama yöntemi sanıldığı kadar kolay değildir. Başarılı bir e-mail gönderimi için data (hedef kitle e-mail adresleri) çok önemlidir. Yani hedef kitlenizi çok iyi belirlemeli ve ona göre gönderim yapılmalıdır. Gönderilen e-maillerin geri dönüşümleri detaylı analiz raporları ile incelenerek ve bir sonraki e-mail gönderimleri ona göre planlanarak daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Hızla değişen e-ticaret alanında, e-mail gönderim sisteminizin, e-maille pazarlama çalışmalarınızın başarısını ölçecek geri bildirim mekanizmaları, detaylı raporlamalar sunması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu raporlar, müşterileriniz maillerinizi aldıkça, okudukça ve içindeki linklere tıkladıkça güncellenen gerçek zamanlı istatistiklerden oluşmalıdır. Hangi mailin kim tarafından, ne zaman açıldığının bilgisini almanız kampanyalarınızı hedef kitlenizin gönderilerinize en duyarlı olduğu gün ve saatlere göre programlayabilmenize olanak sağlar.

Gönderilerinizdeki her bir linkin tıklanma raporlarını takip ederek, müşterilerinizin hangi ürün ya da hizmetlerinizle ilgilendiğine ilişkin çok değerli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu da size müşterilerinizi kategorilere ayırma ve daha verimli pazarlama yapma olanağı sağlar.

Bu yöntemler takip edilerek e-mail pazarlamada başarılı geri dönüşümler almak daha kolaylaşacaktır. Etkili e-mail pazarlama için profesyonel destek alınması zorunludur. Günümüzde büyük bir ekonomik döngünün gerçekleştiği e-mail pazarlama sektöründe hizmet veren firmalar gün geçtikçe artmaktadır.